Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra
20. 01. 2019

Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra

Prvý polrok sa niesol v znamení zvyšovania cien nehnuteľností. Ak ste chceli dobre a rýchlo predať - toto bol ten najlepší čas. Nízke úrokové sadzby a banky, ktoré sa medzi sebou predbiehali v najvýhodnejšej ponuke hypotekárnych úverov. Predávalo a kupovalo sa všetko. Od 1-izbových bytov v meste, až po rozsiahlejšie stavebné pozemky na vidieku. Niektorí túto možnosť využili, i keď nepotrebovali nutne riešiť otázku bývania, a nakúpili nehnuteľnosti pre účely ich ďalšieho prenájmu.

O realitnej bubline sa už len nešepkalo. Rástla nám rovno pred očami. Napr. 3-izbový byt po rekonštrukcii, ktorý sa na jeseň roku 2016 predal za 45.000,-€ sa bez väčších zmien a zásahov opäť predával na jar 2018. Predal sa do týždňa za 65.000,-€. Nový majiteľ bol spokojný a pochvaľoval si výhodnú kúpu.

Slovenské domácnosti sa začali rýchlo zadlžovať. Do hry vstúpila NBS (Národná banka Slovenska) a od 1.7.2018 sú v platnosti nové pravidlá a podmienky schvaľovania hypoték. Tento krok spôsobil, že hypotekárne úvery už nie sú tak ľahko dostupné. Ak chcete investovať do kúpy nehnuteľností a žiadate pre tento účel úver, banku okrem iného bude zaujímať aj váš vklad a vaša našetrená hotovosť.

Tento krok postupne zastavil nárast cien nehnuteľností. Tieto sa do zimy takmer úplne ustálili. Stále však môžete medzi inzerátmi nehnuteľností na predaj nájsť "lastovičku" s premrštenou cenou. Stáva sa to väčšinou vtedy, keď sa samopredajca neporadí s odborníkmi z oboru a rozhodne sa si svojpomocne určiť predajnú cenu. Samozrejme tú najvyššiu (ne)možnú.

Ľudia, ktorí čakali s riešením otázky bývania do jesene, zostali sklamaní. Ceny nehnuteľností sú síce ustálenejšie, ale k žiadnemu výraznému zlacňovaniu nedošlo, ani po opatreniach NBS. Prispieva k tomu fakt, že dopyt stále výrazne prevyšuje ponuku. Hlavne v okresoch, kde chýba výstavba nových bytových domov.

Naopak, predpoveď analytikov, že menšia dostupnosť hypoték zvýši záujem o nájomné byty, sa ukázala ako správna. Takže všetci, ktorí predtým stihli zainvestovať do nehnuteľností, dnes nemajú problém s ich prenájmom. Zvýšený dopyt po nájmoch zas spôsobil mierny nárast cien nájomných bytov. A tak sa kruh uzavrel.

Tento trend pokračuje i po novom roku. Čo nám prinesie ´19-ka? Nemala by byť už taká búrlivá a plná zmien ako predchádzajúce obdobie. A keďže ľudia potrebujú bývať, kupovať a predávať sa bude i naďalej. Ak svoju nehnuteľnosť odprezentujete na vysokej úrovni (kvalitné fotky, video, homestaging, atď.) aj naďalej môžete výhodne predávať. Samozrejme na to nie ste sami. Stále sa na mňa môžete obrátiť a ja vám kúpu sprostredkujem rýchlo, profesionálne od A do Zet. Kontaktujte ma ešte dnes a dohodnite si nezáväzné stretnutie.

Jaroslava Konyariková
Autor: Jaroslava Konyariková

Volám sa Jaroslava Konyariková a som majiteľka  realitnej kancelárie JK reall SK s.r.o  a členka realitnej únie SR. Mám za sebou úspešné absolvované viaceré školenia  SORA (Slovenská realitná asociácia), v oblasti komunikácie a psychológie predaja.

V realitách pracujem od roku 2006.

Práca realitného makléra ma skutočne baví a snažím sa ju robiť na špičkovej úrovni.  Využívam profesionálneho fotografa, pracujem na sociálnych sieťach... všetko s jasným cieľom. Predať vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k vašej plnej spokojnosti.

prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani maklér.

Záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klienta. A dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa potom hovoria referencie spokojných klientov.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Ráda sa s Vami stretnem pri káve.

Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov