Pozor na zmeny v zákonoch
12. 11. 2018

Pozor na zmeny v zákonoch

Tohtoročná jeseň nepriniesla len pekné teplé počasie, ale bola bohatá i na novely zákonov. Čo sa zmenilo?

Zákon č. 162/1995 Z.z.

Od 1.10.2018 je v platnosti novela Zákona o katastri nehnuteľností. Táto priniesla hneď niekoľko dôležitých zmien:

- Na výmaz záložného práva (napr. pri predčasnom splatení hypotekárneho úveru) už nebudete musieť čakať 60 kalendárnych dní. Lehota sa skrátila na 5 pracovných dní.

- Kataster po novom eviduje už ceny všetkých nehnuteľností (napr.: pre spresnenie štatistík).

- Vlastníkov viacerých nehnuteľností v rôznych okresoch poteší služba Súpis nehnuteľností. Vďaka nej pohodlne získate súpis všetkých nehnuteľností jedného vlastníka nie len v rámci jedného katastrálneho územia, ale i okresu, kraja, či celej SR.

Sledovanie zmien v katastri - ďalšia novinka - odporúčame ju využívať každému vlastníkovi nehnuteľností. Kataster vás upozorní formou SMS alebo mailom o každej zmene (vyznačenej plombe) na liste vlastníctva. Získate tak dostatok času zareagovať a prípadný proces zrušiť (ak ide napr. o nelegálny predaj nehnuteľnosti).

Geometrický plán už nie je povinnou prílohou.

- Zmenám sa nevyhol ani dokument Návrh na vklad. Nepoužívajte preto neaktuálne vzory Návrhov na vklad z internetu. Vyhnete sa tak zbytočnému prerušeniu konania.

- Pri prerušení konania sa vytknuté chyby dajú odstrániť / opraviť už len formou Dodatku ku zmluvám.

Zákon č. 182/1993 Z.z.

Od 1.11.2018 je v platnosti novela Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Tu sme vypichli pár zmien. Zákon:

- Presnejšie definuje pojmy ako garáž, garážové stojisko, či skladový priestor. Vyžiadala si to prax pri výstavbe nových bytových domov;

- Sprehľadňuje hlasovanie vlastníkov bytov a presne definuje, v ktorých prípadoch je potrebný aký počet hlasov (jedna polovica, dve tretiny,...);

- Určuje, že noví majitelia bytov už nemusia zvlášť podpisovať zmluvu o spoločenstve / zmluvu o výkone správy. Pristúpenie vlastníka nastane priamo zo zákona.

Celé presné znenie jednotlivých zákonov nájdete na tomto odkaze: http://www.zakonypreludi.sk

Nemáte chuť tráviť čas čítaním desiatok paragrafov? Prečo to nenecháte na nás? My už máme dávno zmeny zapracované v zmluvách a na všetko vás včas upozorníme.

Nechajte si poradiť od profesionálov vo svojom obore a kontaktujte ma ešte dnes.

Jaroslava Konyariková
Autor: Jaroslava Konyariková

Volám sa Jaroslava Konyariková a som majiteľka  realitnej kancelárie JK reall SK s.r.o  a členka realitnej únie SR. Mám za sebou úspešné absolvované viaceré školenia  SORA (Slovenská realitná asociácia), v oblasti komunikácie a psychológie predaja.

V realitách pracujem od roku 2006.

Práca realitného makléra ma skutočne baví a snažím sa ju robiť na špičkovej úrovni.  Využívam profesionálneho fotografa, pracujem na sociálnych sieťach... všetko s jasným cieľom. Predať vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k vašej plnej spokojnosti.

prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani maklér.

Záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klienta. A dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa potom hovoria referencie spokojných klientov.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Ráda sa s Vami stretnem pri káve.

Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov