Zdedil som dom a čo teraz ďalej?
15. 02. 2019

Zdedil som dom a čo teraz ďalej?

Kedy ho môžem predať? Aké dane budem platiť? Aké povinnosti musím splniť pri predaji? A vôbec, musím prijať dedičstvo?

Tak poďme pekne od začiatku. Zdedili ste nehnuteľnosť po svojich príbuzných. Nie každý ale vie, že nemusí dedičstvo aj prijať. V ktorých prípadoch je lepšie ho oželieť? Niekedy sa stáva, že okrem domu, bytu, či pozemkov, môžete zdediť aj dlhy, ktoré budú od Vás vymáhať. Vtedy je namieste začať počítať. Ak dlžoby a nesplatené úvery predstavujú vyššiu sumu ako je hodnota samotného dedičstva, je lepšie sa dedičstva úplne vzdať. Platí pravidlo: „Všetko alebo nič“. Nemôže sa stať, že úvery odmietnete zdediť, ale dom si po starých rodičoch necháte.

Kedy môžem nehnuteľnosť predať? V podstate hneď ako prebehne dedičské konanie. Niekedy je ale lepšie počkať. Prečo? Kvôli daniam.

Ako fyzická osoba (nepodnikateľ) musíte uhradiť hneď dane dve:

Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti, ktorú zaplatíte štátu z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli, vo výške 19% alebo 25% (v závislosti od výšky základu dane pri fyzických osobách – nepodnikateľoch).

Daň z nehnuteľnosti, ktorú bude od Vás žiadať obec.

Nie vždy ale musíte platiť štátu. Ak spĺňate niektorú z týchto podmienok, ste od platenia dane oslobodení:

1. Ak vlastníte nehnuteľnosť dlhšie ako 5 rokov.

2. Ak ste nehnuteľnosť zdedili v priamom príbuzenskom rade (po babke, mame, starkom, otcovi) alebo od manžela/ky a uplynulo aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia domu do vlastníctva poručiteľa. Príklad: Zdedili ste dom po babke, ktorá ho vlastnila 3 roky. Takže Vám stačí počkať 2 roky a daň už platiť nebudete.

Nezabudnite podať daňové priznanie do 31.03. nasledujúceho kalendárneho roka.

Ak ste nehnuteľnosť získali darovaním a nechcete platiť daň z predaja nehnuteľnosti, opäť musíte dodržať lehotu piatich rokov, kedy budete jej vlastníkom Vy.

Od 1.1.2016 vošla do platnosti novela zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, ktorá Vám ukladá povinnosť pri predaji domu odovzdať novému majiteľovi okrem kľúčov aj energetický certifikát od nehnuteľnosti. Ak ho nemáte, hrozí Vám pokuta vo výške 500 – 3.000,-€. Energetický certifikát je osvedčenie o vykonaní energetickej certifikácii (budovy sa zatrieďujú do energetických tried. Je to podobné ako pri el. spotrebičoch.).  Radi Vám ho vyhotovia napr. v Stredoslovenskej energetike.

Tak teraz už čo to viete o daniach, certifikátoch, dedení… Ak sa nechcete zaťažovať ďalším množstvom informácií, ktoré musíte zvládnuť pri bezpečnom predaji nehnuteľnosti, obráťte sa na Vášho realitného makléra. Ešte ho nemáte?

Neváhajte ma kontaktovať aj v prípade Vašich otázok. Predsa len idete predávať majetok v hodnote niekoľkých desiatok tisíc Eur a to už nie je len tak.

Jaroslava Konyariková
Autor: Jaroslava Konyariková

Volám sa Jaroslava Konyariková a som majiteľka  realitnej kancelárie JK reall SK s.r.o  a členka realitnej únie SR. Mám za sebou úspešné absolvované viaceré školenia  SORA (Slovenská realitná asociácia), v oblasti komunikácie a psychológie predaja.

V realitách pracujem od roku 2006.

Práca realitného makléra ma skutočne baví a snažím sa ju robiť na špičkovej úrovni.  Využívam profesionálneho fotografa, pracujem na sociálnych sieťach... všetko s jasným cieľom. Predať vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k vašej plnej spokojnosti.

prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani maklér.

Záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klienta. A dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa potom hovoria referencie spokojných klientov.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Ráda sa s Vami stretnem pri káve.

Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov